U.S. WOMEN'S OPEN
2019 U.S. Women's Open Field May 28, 2019

Ariya Jutanugarn will be defending her U.S. Women's Open title at the Country Club of Charleston. (USGA/Jeff Haynes)

A look at the field for the 74th U.S. Women's Open Championship, which is being contested May 30-June 2 at the Country Club of Charleston (S.C.). Players exempt from qualifying have their categories listed, while those who survived 36-hole sectional qualifying have their sites listed.

See the bottom of the page for a description of each exemption category.

PLAYER HOMETOWN/COUNTRY EXEMPTION CATEGORY/QUALIFIER
Delfina Acosta ARGENTINA Sectional Qualifier (Wellington, Fla.)
(a)-Ty Akabane Danville, Calif. Sectional Qualifier (Pleasant Hill, Calif.)
Emma Albrecht Ormond Beach, Fla. Sectional Qualifier (Monroe Township, N.J.)
Marina Alex Wayne, N.J. 12,14,17
Brittany Altomare Tampa, Fla. 12,17
Haruka Amamoto JAPAN Sectional Qualifier (Japan)
Hina Arakaki JAPAN Sectional Qualifier (Japan)
Dottie Ardina PHILIPPINES Sectional Qualifer (Westminster, Colo.)
Aditi Ashok INDIA 12
Celine Boutier FRANCE 12,14
(a)-Sierra Brooks Orlando, Fla. Sectional Qualifier (Ocala, Fla.)
Ashleigh Buhai SOUTH AFRICA 12
Dori Carter Valdosta, Ga. Sectional Qualifier (Houston, Texas)
Tiffany Chan HONG KONG CHINA Sectional Qualifier (Honolulu, Hawaii)
(a)-Jennifer Chang Cary, N.C. Sectional Qualifier (Rancho Santa Fe, Calif.)
Pei-Yun Chien CHINESE TAIPEI 12
Chella Choi REPUBLIC OF KOREA 12
Na Yeon Choi REPUBLIC OF KOREA 1
In Gee Chun REPUBLIC OF KOREA 1,10,12,14,17
Carlota Ciganda SPAIN 11,12,17
Lucrezia Colombotto Russo MONACO Sectional Qualifier (England)
Jacqui Concolino Orlando, Fla. 12
Paula Creamer Pleasanton, Calif. 1
(a)-Celeste Dao CANADA Sectional Qualifier (Norton, Mass.)
Laura Davies ENGLAND 2
Hayley Davis ENGLAND Sectional Qualifier (England)
Lindy Duncan Plantation, Fla. 12
(a)-Brigitte Dunne Camarillo, Calif. Sectional Qualifier (Richardson, Texas)
Austin Ernst Seneca, S.C. 12,17
Jodi Ewart Shadoff ENGLAND 12,17
Maria Fassi MEXICO Sectional Qualifier (Ocala, Fla.)
Shanshan Feng PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA 12,17
Fatima Fernandez Cano Leeds, Ala. Sectional Qualifier (Atlanta, Ga.)
(a)-Megan Furtney South Elgin, Ill. Sectional Qualifier (Elgin, Ill.)
Sandra Gal GERMANY 12
(a)-Megha Ganne Holmdel, N.J. Sectional Qualifier (Monroe Township, N.J.)
Hannah Green AUSTRALIA 12
Jaye Marie Green Jupiter, Fla. 12
Ingrid Gutierrez Nunez MeXICO Sectional Qualifier (Bradenton, Fla.)
Jenny Haglund SWEDEN 15
Georgia Hall ENGLAND 8,12,15,17
(a)-Leonie Harm GERMANY 4
Nasa Hataoka JAPAN 11,12,14,17
Caroline Hedwall SWEDEN 15
Brooke Henderson CANADA 7,12,14,17
Esther Henseleit GERMANY Sectional Qualifier (England)
Mamiko Higa JAPAN 15,17
  La Quinta, Calif. Sectional Qualifier (Pittsburgh, Pa.)
Amanda Hollandsworth Floyd, Va. Sectional Qualifier (Springfield, Va.)
Wei-Ling Hsu CHINESE TAIPEI 11,12
Charley Hull ENGLAND 11,12,17
Karine Icher FRANCE Sectional Qualifier (Maple Grove, Minn.)
(a)-Sabrina Iqbal San Jose, Calif. Sectional Qualifier (Pleasant Hill, Calif.)
(a)-Jiwon Jeon REPUBLIC OF KOREA 3
Eun Hee Ji REPUBLIC OF KOREA 1,12,14,17
(a)-Shannon Johnson Norton, Mass. 3
Jiyu Jung REPUBLIC OF KOREA Sectional Qualifier (Korea)
Ariya Jutanugarn THAILAND 1,8,11,12,14,17
Moriya Jutanugarn THAILAND 12,17
Danielle Kang Las Vegas, Nev. 7,11,12,14,17
Haeji Kang REPUBLIC OF KOREA 12
Jimin Kang Scottsdale, Ariz. Sectional Qualifier (Scottsdale, Ariz.)
Minami Katsu JAPAN 18
Sarah Kemp AUSTRALIA 15
Cristie Kerr Scottsdale, Ariz. 12,17
Megan Khang Rockland, Mass. 11,12
(a)-Auston Kim St. Augustine, Fla. Sectional Qualifier (Woodburn, Ore.)
(a)-Gina Kim Chapel Hill, N.C. Sectional Qualifier (Greensboro, N.C.)
Hyojoo Kim REPUBLIC OF KOREA 10,11,12,17
Jihyun Kim REPUBLC OF KOREA 11
Sei Young Kim REPUBLIC OF KOREA 12,14,17
Katherine Kirk AUSTRALIA 12
Jinyoung Ko REPUBLIC OF KOREA 9,12,14,17
Lydia Ko NEW ZEALAND 9,10,12,17
Naomi Ko CANADA Sectional Qualifier (Woodburn, Ore.)
Nanna Koerstz Madsen DENMARK Sectional Qualifier (Novato, Calif.)
Jessica Korda Palm Beach Gardens, Fla. 12,17
Nelly Korda Bradenton, Fla. 11,12,14,17
Olafia Kristinsdottir ICELAND Sectional Qualifier (Westminster, Colo.)
Jennifer Kupcho Westminster, Colo. Sectional Qualifier (Greensboro, N.C.)
Brittany Lang McKinney, Texas 1
Saranporn Langkulgasettrin THAILAND 16
Bronte Law ENGLAND 12,14
(a)-Andrea Lee Hermosa Beach, Calif. Sectional Qualifier (City of Industry, Calif.)
Jeongeun Lee REPUBLIC OF KOREA 12,17
Mi Hyang Lee REPUBLIC OF KOREA 12,17
Minjee Lee AUSTRALIA 12,14,17
Mirim Lee REPUBLIC OF KOREA 12
Jeongeun Lee6 REPUBLIC OF KOREA 15
Stacy Lewis The Woodlands, Texas 19
Pernilla Lindberg SWEDEN 9,12,17
Babe Liu CHINESE TAIPEI Sectional Qualifier (Hong Kong China)
Yan Liu PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA 16
Yu Liu PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA 12,17
Gaby Lopez MEXICO 12,14
(a)-Dasom Ma REPUBLIC OF KOREA Sectional Qualifier (Korea)
Leona Maguire REPUBLIC OF IRELAND Sectional Qualifier (Atlanta, Ga.)
Caroline Masson GERMANY 12,17
Ally McDonald West Point, Miss. 12
Stephanie Meadow NORTHERN IRELAND Sectional Qualifier (Scottsdale, Ariz.)
Wichanee Meechai Orlando, Fla. Sectional Qualifier (Elgin, Ill.)
Gerina Mendoza (Piller) Roswell, N.M. 19
Azahara Munoz SPAIN 12,17
Misuzu Narita JAPAN 15
Anna Nordqvist SWEDEN 10,12,17
Su-Hyun Oh AUSTRALIA 12
Eri Okayama JAPAN Sectional Qualifier (Japan)
Amy Olson Fargo, N.D. 12,17
Megan Osland CANADA Sectional Qualifier (Bradenton, Fla.)
Ryann O'Toole San Clemente, Calif. 12
(a)-Alexa Pano Lake Worth, Fla. Sectional Qualifier (Wellington, Fla.)
(a)-Kaitlyn Papp Austin, Texas Sectional Qualifier (Richardson, Texas)
Annie Park Levittown, N.Y. 12,14
Inbee Park REPUBLIC OF KOREA 1,7,8,11,12,17
Jane Park Woodstock, Ga. 12
Sung Hyun Park REPUBLIC OF KOREA 1,7,12,14,17
Pornanong Phatlum THAILAND 12
Morgan Pressel Boca Raton, Fla. Sectional Qualifier (Novato, Calif.)
Amy Ruengmateekhun Garland, Texas Sectional Qualifier (Richardson, Texas)
(a)-Gabriela Ruffels AUSTRALIA Sectional Qualifier (Rancho Santa Fe, Calif.)
So Yeon Ryu REPUBLIC OF KOREA 1,9,12,14,17
Lizette Salas Azusa, Calif. 12,17
Supamas Sangchan THAILAND 16
(a)-Yuka Saso PHILIPPINES Sectional Qualifier (Atlanta, Ga.)
Sarah Schmelzel Phoenix, Ariz. Sectional Qualifier (Scottsdale, Ariz.)
Jiyai Shin REPUBLIC OF KOREA 15,17
Jenny Shin REPUBLIC OF KOREA 12,17
Jennifer Song Orlando, Fla. 12
Mariah Stackhouse Riverdale, Ga. 12
Angela Stanford Saginaw, Texas 10,11,12,17
Marissa Steen West Chester, Ohio Sectional Qualifier (Houston, Texas)
(a)-Karoline Stormo NORWAY Sectional Qualifier (Springfield, Va.)
Jasmine Suwannapura THAILAND 12,14
Ai Suzuki JAPAN 15,17
Emma Talley Princeton, Ky. 12
Patty Tavatanakit THAILAND 11
Prima Thammaraks THAILAND Sectional Qualifier (Hong Kong China)
Pannarat Thanapolboonyaras THAILAND 12
Charlotte Thomas ENGLAND Sectional Qualifier (Novato, Calif.)
Lexi Thompson Delray Beach, Fla. 11,12,14,17
Maria Fernanda Torres Martinez PUERTO RICO Sectional Qualifier (Houston, Texas)
Ayako Uehara JAPAN 12
(a)-Nanako Ueno JAPAN Sectional Qualifier (Japan)
(a)-Albane Valenzuela SWITZERLAND Sectional Qualifier (Pleasant Hill, Calif.)
Anne Van Dam NETHERLANDS 15
Rachel Virgili Marianna, Pa. Sectional Qualifier (Pittsburgh, Pa.)
Karrie Webb AUSTRALIA 19
Suzuka Yamaguchi JAPAN Sectional Qualifier (City of Industry, Calif.)
Amy Yang REPUBLIC OF KOREA 12,14,17
Jing Yan PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA Sectional Qualifier (Houston, Texas)
Angel Yin Orlando, Fla. 12,17
Sakura Yokomine JAPAN 12
(a)-Yuri Yoshida JAPAN Sectional Qualifier (Japan)
Heather Young Clemson, S.C. Sectional Qualifier (Greensboro, N.C.)
(a)-Rose Zhang Irvine, Calif. Sectional Qualifier (City of Industry, Calif.)
(a)-Reagan Zibiliski Springfield, Mo. Sectional Qualifier (Maple Grove, Minn.)

(a)=Amateur

Exemption Categories:

1- Winners of the U.S. Women’s Open Championship for the last 10 years (2009-2018)

2- Winners of the 2018 and 2019 U.S. Senior Women’s Open Championship

3- Winners of the 2018 U.S. Women’s Amateur, U.S. Girls’ Junior & U.S. Women’s Mid-Amateur Championships and the 2018 U.S. Women’s Amateur Championship runner-up (must be an amateur)

4- Winner of the 2018 Ladies British Open Amateur Championship (must be an amateur)

5- Winner of the 2018 Mark H. McCormack Medal (Women’s World Amateur Golf Ranking) (must be an amateur)

6- Winner of the 2019 Augusta National Women’s Amateur Championship (must be an amateur)

7- Winners of the 2015-2018 KPMG Women’s PGA Championship

8- Winners of the AIG Women’s British Open Championship the last five years (2014-2018)

9- Winners of the ANA Inspiration Championship the last five years (2015-2019)

10- Winners of the Evian Championship the last five years (2014-2018)

11- From the 2018 U.S. Women’s Open Championship, the 10 lowest scorers and anyone tying for 10th place

12- From the 2018 final official LPGA money list, the top 75 money leaders

13- From the 2019 official LPGA money list, the top 10 money leaders through the close of entries on April 17, 2019. Players must select a qualifying site at the time of entry. (Must have filed an entry by April 17, 2019)

14- Winners of LPGA co-sponsored events, whose victories are considered official, from the conclusion of the 2018 U.S. Women’s Open Championship to the initiation of the 2019 U.S. Women’s Open Championship

15- Top five LET members from the final 2018 LET Order of Merit and the top five money leaders from the final 2018 Japan LPGA Tour and Korea LPGA Tour

16- Top three money leaders from the 2018 China LPGA Tour

17- From the current Rolex Rankings, the top 50 point leaders and anyone tying for 50th place as of April 17, 2019. Players must select a qualifying site at the time of entry. (Must have filed an entry by April 17, 2019.)

18- From the current Rolex Rankings, the top 50 point leaders and anyone tying for 50th place as of May 27, 2019 (if not previously exempt). Players must select a qualifying site at the time of entry

19- Special exemptions as selected by the USGA. Must have filed an entry by April 17, 2019. Deadline for submission of request: April 17, 2019. Players must select a qualifying site at the time of entry